[Friss hozzászólások] [439-420] [419-400] [399-380] [379-360] [359-340] [339-320] [319-300] [299-280] [279-260] [259-240] [239-220] [219-200] [199-180] [179-160] [159-140] [139-120] [119-100] [99-80] [79-60] [59-40] [39-20] [19-1]
Kedves Nóri!
Sajnálom, hogy csak kicsit megkésve tudok válaszolni kérdésedre. Úgy látom valaki már helyettem is írt ide a csalánról nagyon sok hasznos infromációt (köszönöm szépen neki!).
Csalántea: 1-2 teáskanál csalánlevelet forrázzunk le egy csésze vízzel és 10 perc állás után szűrjük le. Napi három csészével iható, egyenletesen elosztva. Egy pohár víz elfogyasztása minden egyes csésze tea után fokozhatja a hatást. Kellemes teázást!
A csalán maximális adagja napi 12 g (levél).
További információk honlapomon a Gyógynövények leírásai menüpontbna olvashatóak a csalán címszó alatt: //gportal.hu/gindex.php?pg=298121&nid=548397
Ilkó Krisztina, a honlap írója |
és még egy leírás (erre most véletlen bukkantam, szembe jutottál...
Csalán (Urtica dioica)
A csalán minden része gyógyító hatású: gyökerétől kezdve a szárán és a levelein keresztül a virágjáig. A csalán a legjobb vértisztító és egyúttal vérképző gyógynövényünk. Mivel kedvező hatással van a hasnyálmirigyre is, a csalánteával a vércukorszintet is csökkenthetjük. Gyógyítja a húgyutak megbetegedéseit és gyulladásait éppúgy, mint a vizeletpangást. A csalántea hetekig tartó ivókúra formájában máj- és epebántalmak, lépmegbetegedések, még a tumort is ideértve, a gyomor és a légzőszervek hurutos megbetegedései, gyomorgörcsök és -fekélyek, bélfekélyek és tüdő-megbetegedések ellen javasolt. Vírusos megbetegedésektől és baktériummal fertőzött váladékoktól ugyancsak hatásosan véd. A csalánteának nincs rossz íze, de cukor nélkül igyuk! Ízét javíthatjuk kamilla vagy borsmenta hozzáadásával. Vízkór esetén a csalán erős vízhajtó hatása segít. Vérképző tulajdonsága sápkór, vérszegénység és más súlyos vérmegbetegedés esetén is hatékony segítséget biztosít. Ellenállóbbá tesz bennünket, ha hajlamosak vagyunk a megfázásra, segít köszvényes és reumatikus panaszok esetén is. Segítséget nyújt a csalán érszűkület esetén is. Minden görcs, akárhol jelentkezik is, vérkeringési zavarra utal. Ilyenkor ajánlatos a csalánfőzettel történő lemosás és a fürdő. Ez vonatkozik a koszorúér-szűkület speciális esetére is. Hajoljunk a fürdőkád fölé, és langyos csalánfőzettel mossuk le a szívtájékot, egyúttal finoman masszírozzuk is. Isiász, lumbágó, valamint a kar és a láb ideggyulladása esetén nagyon óvatosan, finoman masszírozzuk friss csalánnal a beteg testrészt. Isiásznál például a bokától kezdve a lábszár külső oldalán haladva a csípőig, onnan a belső oldalon vissza egészen a bokáig, nagyon lassan kenjük végig friss növénnyel a testet. Ezt csináljuk meg kétszer, majd befejezésül a csípőtől indulva lefelé a fart is bekenjük. Utána a bőrt hintőporozzuk be.
Teaöntet: 1 púpozott teáskanál csalán 1/4 liter vízhez: csak forrázzuk, rövid ideig áztatjuk.
Csalántinktúra: a tavasszal vagy ősszel kiásott gyökereket kefével megtisztítjuk, apróra vágjuk és üvegbe tesszük. 38-40%-os gabonapálinkával felöntjük és valamilyen meleg helyen 14 napig állni hagyjuk.
Lábfürdő: két maréknyi, kefével és vízzel alaposan megtisztított csalángyökeret és friss csalánt (szárát és levelét) 5 liter vízben egy éjszakán át áztatunk és másnap felforralunk. Amilyen melegen csak bírjuk, 20 percig áztassuk benne lábainkat. A csalán a lábfürdő idején is benne marad a vízben. Ezt a lábfürdőt újra felmelegítve, kétszer-háromszor is felhasználhatjuk.
Hajmosás: egy ötliteres edényben 4-5 összmaréknyi friss vagy szárított csalánra hideg vizet öntünk, majd lassú tűzön forrásig melegítjük. Ezután öt percig állni hagyjuk. Ha gyökeret használunk, jó összmaréknyit áztassunk hideg vízben egy éjszakán át, másnap forraljuk fel és 10 percig hagyjuk állni. A fej mosásához ilyenkor színszappant használjunk.
|
sok infot találszn a csalánról, az alábbi volt az első amit kiadott a google... csak gondoltam esetleg lehet szabin Krisztina, vagy ilyesmi...
jó teázást |
A tisztító gyógynövény: csalán
A hagyományos természetgyógyászatban fontos helyet foglalt el a rég kipróbált tavaszi kúra. Az elmélkedés, a nyugalom téli időszaka után, a tavasz beköszöntével a testet is fel kellett készíteni az aktívabb, serényebb évszakra, hiszen a test vegetatív rendszere érzékenyen reagál az időjárás és az évszakok változására.
A gyógynövényekkel kiegészített tisztítókúrák ma ismét korszerűnek számítanak. Nem csak immunrendszerünk erősítésében vagy fogyókúránk hatásfokának növelésében, de ízületi panaszok, vagy allergiás tünetek enyhítésében is számíthatunk a vértisztító növényekre, melyek között kiemelt helyet foglal el a nagylevelű csalán.
A nagy csalán talán a legerősebb vértisztító növény, ezért tisztítókúrák, böjtök hatékony és kedvelt gyógynövénye. A leveléből készült tea feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket, ugyanakkor a vesét is fokozottabb vízkiválasztásra serkenti. Tisztítja a teljes emésztőcsatornát és a vizeletkiválasztó rendszert, s fokozza a szervezet védekező erejét. A vese- és hólyagkő-képződésre hajlamosaknak érdemes rendszeresen csalánteát fogyasztaniuk, mert segítségével még idejében kiválasztódik a homok. Tisztító hatásának gyomor- és bélhurut esetén is hasznát vehetjük. Teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) tartalmaz.
A csalánteát nyugodtan ihatjuk akár egy fél éven keresztül is, de az ajánlott 3-5 csészényi (1,5 dl) napi adagot (8-12 g) ne lépjük túl, mert allergiás tüneteket okozhat. Nagy mennyiségben való fogyasztásakor gyomorpanaszok, bőrégés és vizeletpangás fordulhat elő, de erős túladagolása nagyon ritkán fulladásos reakciót is kiválthat.
A vizelethajtók, így a csalán is kimeríthetik a szervezet kálium-készletét, ezért rendszeres fogyasztásakor gondoskodjunk a megfelelő kálium-pótlásról! Ügyelni kell azonban arra, hogy a csalántea nem alkalmas szívelégtelenség vagy vesebetegség következtében létrejött ödéma elmulasztására.
Ízületi bántalmak, allergia, bőrbetegségek |
Vizelethajtó, emésztést serkentő és keringésjavító anyagai csökkentik a vér húgysavszintjét, ezért a csalántea hatékonyan alkalmazható köszvény, izületi gyulladások, illetve mindennemű reumatikus megbetegedés kezelésére.
Modern szakkönyvek is ajánlják az ősrégi gyógymódot: az urtikációt, vagyis a reumás testrész megcsapkodását csalánnal. Különösen isiász és lumbágó esetén hatásos, hiszen a méreganyag órákon át tartó melegérzést okoz. Ilyenkor a bőr erősen kipirul, és megduzzad. A bőrszövet sok vért kap, és így a reumatikus fájdalmakat okozó lerakódások és gyulladások belülről szüntethetők meg. Vigyázzunk arra, hogy a "csalánozás" után ne érje hideg víz a bőrt, mert a melegérzés égésbe megy át.
Vértisztító hatásának köszönhetően enyhítheti az allergiás tüneteket, így az ekcémát, szénanáthát, asztmát és a csalánkiütést. Eltünteti a tinédzserek pattanásait, és egyes bőrbetegségek esetén is hatásos (pl. övsömör, ekcéma). Természetes vízhajtóként könnyíthet a premenstruációs tüneteken, mivel csökkenti a szervezet folyadék-visszatartását.
Leveleiben találunk vitaminokat (béta-karotint, C- B-, és K- vitamint), flavanoidokat, klorofillt, vasat, kalciumot és káliumot. Készítenek csalánfőzeléket is, ami magas vitamin-, ásványi anyag- és fehérjetartalma miatt tápláló étel. (Főzve elveszíti hangyasavat tartalmazó mirigyszőreit). A szervezet felfrissítésére szolgál, ha tavasszal, még a zsenge hajtásokból főzik. Azonban könnyen túladagolható (vesegörcsöket okozhat), ezért a csalánfőzeléket csak hetente egyszer szabad fogyasztani és azt is csak tavasszal, amíg a zsenge leveleknek nincs csípős ízük!
A szépségápolásban is komoly szerep jut a csalánnak. Összehúzó hatású fiatal levelei arcgőzöléshez használatosak, míg a belőlük készült krém alapos bőrtisztító, a zsíros bőrre pedig különösen jó hatással van. Levelei összeturmixolva üdévé teszik a leheletet. A csalán természetes hatóanyagai serkentik a fejbőr vérellátását, így erősítik a hajhagymákat. Főzetének rendszeres használatával gyorsabban nő a haj, és egészséges, szép fényű lesz.
Bár Magyarországon csak a csalánlevél hivatalosan elfogadott drog, a növény gyökere is gyulladáscsökkentő és immunstimuláló hatású, de csökkenti a koleszterinszintet is. A gyökérben található ß-szitoszterol enyhíti a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának kezdeti tüneteit.
Gyógyteáját a népi orvoslás használja még köhögés csillapítására, fájós torokra, hurutos állapotok megszűntetésére, és egyes adatok szerint magas vérnyomás kezelésére, valamint külsőleg aranyeres bántalmak ellen ülőfürdőként. Népies nevei: csólyány, csohán, árvacsián, csollán, csípős csalán.
Egyes irodalmi adatok szerint nyulaknál a csalánfőzet rendszeresen fogyasztása méhösszehúzódást idézhet elő, ezért várandósok óvatosan alkalmazzák! Gyógyszerként nagyobb mennyiségben ne használjuk diabétesz-terápiában, magas, illetve alacsony vérnyomás esetében, de az ajánlott dózisú alkalmazás előtt is szükséges a kezelőorvossal való konzultáció. Vérvizelés vagy akut vizelet retenció esetén mindenképpen keressük fel orvosunkat.
Érdekességek:
Égető érintés
A nagy csalán (Urtica dioica) a csalánfélék (Urticaceae) családjának tagja. A növénycsalád nevét a latin "uro", égni szóból kapta.
A növény szárát és leveleit egyaránt serte- és csalánszőrök borítják, de a pelyhes, puha látványt keltő szőrkék valójában üreges tűk, amelyek a növény belsejében termelődő méreganyagot juttatják az ember bőre alá.
Egy bizonyos jávai faj csípése akár egy évig is fájdalmat okozhat.
Gyógyító csípések
A megfáradt római katonák hideg éghajlatú területeken csalánlevelekkel ostorozták magukat egyrészt a hideg (a csaláncsípések felmelegítették a bőrt), másrészt pedig ízületi fájdalmaik miatt. Ebből a csapkodásból alakult ki az a mai napig használatos gyógyító eljárás, mellyel a reumát és a köszvényt csalánnal kezelhetjük.
Erős, mint a vászon
A csalán régi gyógynövénye az emberiségnek, mégis előbb használták szövésre, mint gyógyításra. Régészek találtak bronzkori sírokban csalánszövetet, ami csaknem olyan erős, mint a vászon. Az első világháború alatti pamuthiányt is sokan ezzel a szőttessel pótolták. |
Gratulálok nagyon szép és hasznos amit olvastam!
További sok sikert!
Biopatika NY.h. |
Szia nagyon nagyon bejön az oldalad!Mióta csinálod?További sok sikert!Reni
//gportal.hu/portal/renizz/
Kedves Reni! A honlapomat 2004. április 21-én kezdtem készíteni, tehát már több, mint két és fél éve szerkesztem. Neked is további sok sikert és szép napot kívánok! (Ilkó Krisztina, a honlap írója) |
Én azt szeretném megkérdezni,hogy nem tudsz valamit a csallánteáról írni?
Nem találtam róla a neten semmit,ami igazán jó lenne...
Légyszi segíts...
Köszi!
Nóri |
Én azt szeretném megkérdezni,hogy nem tudsz valamit a csallánteáról írni?
Nem találtam róla a neten semmit,ami igazán jó lenne...
Légyszi segíts...
Köszi!
Nóri |
Szép napot mindenkinek!
Nagyon tetszik a honlap,de sajnos a témában még elég zöldfülű vagyok. Pontosan ezen okból lene egy kérdésem, mégpedig:
A recepteket olvasva nem egyészen tiszat nekem ez "egy kanál ....." ilyenkor a kertben leszedet nővényröl van szo vagy a boltban vásárolt száritot örölt növényröl
További kellemes napot, és gart a laphoz.
Fruzsina
Kedves Fruzsina! Minden receptnél mást jelenthet "egy kanálnyi" mennyiség. Fel szoktam tüntetni, hogy friss, aprított, vagy szárított, darált, esetleg egész levélről van -e szó, de ha valahol mégis megfeledkeztem volna róla, vagy nem egyértelmű a dolog, kérlek írd le, hogy konkrétan melyik receptnél van gond! Neked is kellemes napot kívánok :) (Ilkó Krisztina, a szerk.)
|
Köszönöm, hogy így reagáltál, bár a cikkhez fűzött kis köszönetnyilvánítás talán túlzás :). A képet én is a neten barangolva találtam.... talán meg kellene nevezni a forrást, de most sajnos nincs időm a kutakodásra.
Végül én köszönöm, hogy csinálod ezt az oldalt, esetleg ha kismamáknak, várandós asszonyoknak vannak javaslataid, azt örömmel fogadjuk a SzületésHete Portálon.
Minden jót és szépet Neked, jó munkát, kellemes nyarat, laura |
Nemtudok írni levelet az írj nekem archívumba.Pedig nagyon nagy szügségem lenne gyógynövényes tanácsra. mamamaci
Kedves mamamaci! Két külön link az "Írj nekem :)" és az "Archívum". Az email címem: gyogynovenyek@gportal.hu , nyugodtan írj nekem :) ! (Ilkó Krisztina, a szerk.) |
Szia kedves Krisztina, gratulálok az oldaladhoz, én csak most méllyedek bele a fitoterápia izgalmaiba és egyenlőre csak mindent olvasok ami az utamba kerül, nagy izgalommal. Oldaladon örömmel olvastam a mályváról és aztán több helyen is utánajártam és szeretném jelezni feléd a bizonytalanságomat. A képen amit a cikk mellé tettél a kerti mályvacserje látható, melynek latin neve Hibiscus syriacus. Ez számomra megtévesztő volt, minden amit írsz egybehagzik azzal amit a többi forrásból is megtudhadtam, csak a kép zavart egy kicsit meg, majdnem kirohantam a kertbe és leszedtem a csrjénk virágait és leveleit :))) miközben ez nem is az. A gyógyító növények (mint megtudhadtam): a papsajtmályva (Malva neglecta), bodros mályva (Malva crispa L.), a fodros mályva (Malva verticillata) és a mórmályva (Malva sylvestris ssp. Mauritiana), melyek nem annyira hasonlítanak ehhez a kerti cserjéhez, sokkal inkább a papsajthoz és annak virágjához. Íme egy kép az általad említett növényről, melynek levelei is különböznek a kerti cserjéjétől:
Remélem nem tolakodásnak, vagy kötekedésnek veszed amit írtam, hanem inkább izgalmas kutakodásom lelkesedésem eredményének és boldogan örülsz velem. Szándékom a kapcsolódás és nem a szúrkálódás. Amúgy meg tanulok tőled is ez egyértelmű. Köszönöm ha elolvastad, jó mindenfélét: haaslaura
Kedves haaslaura! Köszönöm, hogy felhívtad figyelmemet erre képre a mályvánál. Az Interneten akadtam rá a képre s a latin neve alapján azonosítottam be - úgy látszik nem csak engem tévesztett meg ez a kép. A képedet már ki is raktam a mályvához, külön köszönettel címezve neked kiegészítésként! Sok sikert kívánok a további "belemélyedésbe a fitoterápiában"! :) (Ilkó Krisztina, a szerk.) |
Kellemes nyarat :)
Kitettem a linket az oldalamra:köszi ha te is hírdeted az enyém:)
Üdv: Robi |
Kellemes nyarat :)
Kitettem a linket az oldalamra:köszi ha te is hírdezed az enyém:)
Üdv: Robi |
Kedves Krisztina!
Kérem nézze el nekem, de azt hittem (reméltem), hogy hamarabb kapok választ. Köszönöm a segítségét, és további jó munkát kívánok Önnek;
Zoltán |
Kedves Zoltán!
Ezt a honlapot csak hobbicélból működtetem, így sajnos nincs időm mindig azonnal válaszolni az olvasók kérdéseire és emailjeire, bár természetesen szívesen segítek. Úgy gondolom két napi késlekedés a válaszommal nem sok. A mályváról és a papsajtmályváról honlapomon is olvashat: //gportal.hu/gindex.php?pg=298121&nid=278132
A papsajtmályva latinul Malva neglecta. A gyógyászatban leveleit használják, főleg tea formájában. Száj- és toroknyálkahártya problémák esetén és ebből adódó köhögésnél ajánlott - a már lehűtött - tea fogyasztása és a vele történő gargalizáció. Gyomorpanaszok ellen is kiváló. A levelek maximális dagja napi 5 g, leggyakrabban forrázat készül belőlük amit teaként fogyasztanak. Mellékhatása nem ismert.
Remélem válaszom kielégítő volt, amennyiben még kérdése van a növénnyel kapcsolatban, arra is szívesen válaszolok.
Üdvözlettel: Ilkó Krisztina, a honlap tulajdonosa
|
Kedves Gitta!
Bár elvileg az oldal szerkesztőjétől vártam volna választ (úgy látszik arra várhatok, s akkor nem tudom, egyáltalán minek a fórum, vagy vendégkönyv egyáltalán), az Ön válaszát nagyon szépen köszönöm, megnéztem a linkjét!
Üdvözlettel és köszönettel: Zoltán |
Kedves Zoltán! Én csak egy látogató vagyok, de amíg Krisztina nem segíti ki önt, addig adok egy libket, melyne olvashat eme növényről: http://www.vitalitas.hu/ismerettar/tgy/tgyp.htm
Feltétlenül nézze meg!
Pusz: Gitta |
Bocsánat, természetesen PAPSAJT.
Zoltán |
[Friss hozzászólások] [439-420] [419-400] [399-380] [379-360] [359-340] [339-320] [319-300] [299-280] [279-260] [259-240] [239-220] [219-200] [199-180] [179-160] [159-140] [139-120] [119-100] [99-80] [79-60] [59-40] [39-20] [19-1]
|