a rák ellen
Ilkó Krisztina 2004.07.19. 13:23
Már az ősi indián törzsek is gyógynövényekkel próbálták megfékezni a rákot, sikerrel. Néhány gyógynövény (bár teljesen csak ritka esetben gyógyítja meg) de meggátolja a daganat növekedését
Gyógynövényekkel a rák ellen
ételként - a gyógynövényeknek nem csak oldataik, főzeteik gyógyító hatásúak, de sokszor a belőle készült étkek és nyersen is gyakran fogyasztják őket. Hippokratész szerint „gyógyszered legyen az ételed, s ételed legyen a gyógyszered". Ki hinné például, hogy az egyszerű fokhagymás pirítós rákellenes hatású?! Pedig a fokhagyma (Allium shoenoprasum) és a vöröshagyma bizonyítottan rákellenes hatású gyógynövények. Ezt a bennük megtalálható allicinnak köszönhetik. A porcsinfélék is kitűnő harcosoknak bizonyultak a rák ellen, amelyekben nemcsak antioxidáns vitaminok (C-, E- és K-vitamin), valamint béta-karotin fordul elõ, hanem ugyanilyen hatású pszoralének is. Az antioxidáns vitaminok megkötik a szabadgyököket (ezzel életünket is hosszabítják), amelyek rákkelő hatásúak. Lehetőség szerint a C vitaminban gazdag rákellenes növényeket (pl. porcsinfélék, fokhagymöldje) nyersen fogyasszuk, mert a főzés során értékes C vitamin tartalmuk elveszik. Fontos rákellenes gyógynövény a gyermekláncfű, a mezei katáng, a tyúkhúr, a mályva, a vízitorma, a csalán és a mustár zöldje is. A citrusfélék héjja gazdag limonénben, ami megfékezi a rák terjedését. Amikor Angliában a hasnyálmirigy- és a vastagbélrák ellen kipróbálták, gátolta e daganatok növekedését.
teakeverékként - számos hatásos teakeverék készült gyógynövényekből a rák ellen. Egy ilyen keverék például a következõ növényi részekbõl készül: a kúpvirág gyökere, aranygyökér, örökzöld tölgy, a jerikói lonc virága, az aranyvesszõ virága, aráliagyökér, a fodros sóska gyökere, amerikai ginszeng, gyömbérgyökér, fahéjgally, édesgyökér. Míg a kúpvirág gyökerének hatóanyagai a védekezési rendszert erõsítik, addig a többi növény aktív anyagai gátolják a rák kialakulását, illetve akadályozzák a növekedését. Egy másik rákellenes teakeverék az ipéfa kérgébõl, a kúpvirág gyökerébõl, a közönséges bojtorján gyökerébõl, a réti here virágából, reisi gombából, amerikai ginszengbõl és tengeri barnamoszatból áll. Ebben a keverékben is van védekezési rendszert erõsítõ összetevõ (az ipéfa), míg a többi alkotórész rákellenes hatásával tûnik ki. Ezeken kívűl teafűként rákellenes még a sarlós buvákfû, máriatövis, palka, mahónia, édeskömény, alkörmös, nyugati tuja és kanadai vérgyökér. Az utóbbival már több sikert is elkönyveltek, már az indiánok is a rákot gyógyították vele. A benne található szangvinarin nevû alkaloidjának rákellenes hatása van.
Persze a gyógynövények nem minősülnek hivatalos is elismert gyógyszernek és nem is teljesen megbízható gyógymódok. Általában csak gátolják a rák terjeszkedését és nem elpusztítják azt! Így előbb érdemes orvossal is konzultálni, és csak kiegészítő terápiaként alkalmazni őket.
Sok sikert a gyógyuláshoz!
|