A természet tavaszi patikája I.
Ilkó Krisztina 2005.03.04. 19:47
Mit, hol és mikor gyűjtsünk? És hogy használjuk fel, mit készítsünk belőle? A természet patikája tavasszal igazi forradalmát, megújulását éli és nekünk csak meg kell tanulnunk használni ezt a "gyógyszertárt".
A természet tavaszi patikája I.
Ibolya
Mivel is kezdhetnénk, mint a tavasz első hírnökével a szerény ibolyavirágokkal. Kédzíthetünk belőlük teát köhögés és rekedtség ellen, vagy készítsük el őket kandírozott ibolyáknak (a receptje itt olvasható). Teájához két evőkanál frissen szedett ibolyalevelet forrázzunk le egy csésze vízzel és hagyjuk 5 percig állni, majd szűrjük le. Édesítsük friss citromlével és mézzel bőségesen, mivel ezek is segítenek leküzdeni a torokfájást. Néha már márciusban is megtalálhatjuk az árnyas erdei területeken kék virágait.
Pitypang
Bár nem tartozik a tavasz első hírnökei közé, de májusban már a pitypang is virít, vagy mondhatni inkább rikít élénksárga virágaival. Főzete vétisztító, vizelethajtó hatású. Gyökerét gyakran megőrlik és kávépótlónak használják. A gyermekláncfű serkenti az emésztést, erősítő hatású, a keserű anyagai pedig serkentőleg hatnak a májra, valamint az epehólyag és hasnyálmirigy működésére.A pitypang minden idők legismertebb salátának gyűjtött növénye. Levelei nagyon egészségesek, tavaszi tisztítókurákkor is gyakran fogyasztják őket, kesernyés ízük ellenére. A fürdővízhez adott friss levelei tisztítják a bőrt.
Százszorszép
A tavasz egyik legkedvesebb és leghasznosabb gyógynövénye a százszorszép. Remekül illik könnyű salátákba, még leveseket is fűszerezhetünk szirmaival. Teája reuma, légúti gyulladások, köszvény, máj- és vesebetegségek, vérszegénység, kiütések és hasmenés esetén hasznos gyógyír. Két kávéskanálnyi százszorszépet öntsük le forróvízzel, majd hagyjuk állni tíz percig. Miután leszűrtük ízesítsük kedvünk szerint akácmézzel és frissen csavart citromlével. Áprilisban már a szárazabb réteken is megtalálható a százszorszép.
Ez a három gyógynövény persze csak ízelítőül szolgált a több tucat tavaszi gyógynövényből. Nem felejthetjük el például az árvacsalánt, a nagy csalánt, a kamillát, a citromfüvet és a nagy utifüvet sem. A természet tavaszi patikájának ez csak első része volt, a folytatás nemsokára következik...
|