Káposztaborogatás
Ilkó Krisztina 2004.08.22. 17:12
Gyulladások és sérülések ellen ugyanúgy hatásos, mint leégés és rovarcsípések enyhítésére. Valamint a torok- és izületi fájdalmakat, de a köszvény és a reuma kellemetlen tüneteit is enyhíti.
Káposztaborogatás
Szükségünk lesz:
- néhány káposztalevélre
- rugalmas (háló)kötésre
- egy rugalmas vászonkendőre
Fejtsünk le egy - két belsőbb káposevelet és vágjuk ki a vastag levélbdáikat. Simítsuk ki a káposztaleveleket egy sodrófával, vagy egy üres üveggel, hogy a káposztalevelek meghasadjanak, és a káposztalevelekben lévő nedv kiszivároghasson. Ezután tegyük a káposztaleveleket az érintett bőrfelület(ek)re, és kössük át egy száraz vászonkendővel a borogatást. Rögzítsük a kötést egy rugalmas hálókötéssel, vagy egy sima kötéssel, és hagyjuk hatni 12 órán át.
A káposztaborogatás igen intenzív ésásos gyógymódnak számít, a bőr fokozott irritáltsága miatt ugyanis a mélyebb szövetrétegek vérkeringése is élénkül. Gyulladások esetén a káposztalevelek szó szerint kiszívják a testből a méreganyagokat. A káptalevelek a borogatást követően barnássá és kiszárítottá válnak, ami a foozott méreganyagkiválasztás jele. Ilyenkor cserélnünk kell a leveleket. Naponta legfeljebb csak egyszer - készer borogassunk káposztalevelekkel! Csíraölő és tisztító hatásuknak köszönhetően elsőaorban a fejes- és a kelkáposzta vált be borogatásra.
Sok szerencsét az elkészítéséhez és a használatáshoz!
|